Російські радикали, розлючені українськими ударами дронів і розчаровані тим, що вважають зірваною обіцянкою США завершити війну на вигідних для Москви умовах, закликають Володимира Путіна відмовитися від дипломатії та піти на ескалацію.
Як передає "Хвиля", про це пише Reuters.
Заклики до жорсткіших дій лунають не вперше. Націоналісти давно вимагають повної мобілізації, знищення урядового кварталу Києва, вбивства президента Володимира Зеленського та ударів по європейських заводах з виробництва безпілотників. Дехто закликав Кремль розглянути застосування тактичної ядерної зброї.
Але глибокі удари України цього місяця по Москві, Санкт-Петербургу і Криму, а також два смертельні удари по пасажирських автобусах, про які заявила Росія, загострили ці вимоги.
"Що ще має статися, перш ніж ми почнемо воювати по-справжньому? Війна означає перемогу за будь-яку ціну. Українці воюють, тому б'ються всім, що мають", – заявив націоналістичний олігарх Костянтин Малофєєв після того, як український удар спричинив пожежу на московському нафтопереробному заводі минулого тижня.
"Чому ми не застосовуємо ядерну зброю, яку наші предки створили й накопичили всією міццю країни саме для цього?" – запитав він.
Частина націоналістів закликає Москву взяти на озброєння те, що вони називають ефективною військовою та дипломатичною тактикою Ірану проти США. Провоєнний блог із понад 650 тисячами підписників закликав зробити великі українські міста непридатними для життя через бомбардування. Інші кажуть, що час відмовитися від мирних переговорів за посередництва США і добиватися повного знищення української держави.
"Початок систематичних авіаударів по Москві з боку (української) хунти був би неможливий без дозволу Вашингтона. І чому Трамп дав Зеленському таке зелене світло? Відповідь дуже проста – Іран узяв Трампа за горло, і той був змушений підписати принизливу угоду", – сказав націоналістичний блогер Юрій Баранчик, у якого майже 90 тисяч підписників.
"Тепер йому треба швидко на комусь відігратися… Тож вибору в нас немає – або ми переможемо Трампа, або він нас", – написав Баранчик у Telegram.
Джерела, близькі до Кремля, кажуть, що Путін може терпіти таку риторику. Він очолює жорстко контрольовану політичну систему, яку вибудовував 26 років, і націоналістичні блогери мусять дотримуватися певних правил.
Проте аналітики зазначають, що подібні заяви все одно ускладнюють ухвалення рішень, розпалюючи суспільні настрої та підвищуючи очікування ширшої воєнної кампанії – навіть попри те, що Москва хоче залишити двері відкритими для можливого дипломатичного рішення.
Поки що Кремль опирається закликам яструбів припинити переговори, хоча цього тижня троє високопосадовців заявили, що перемовини зі США зайшли в глухий кут, і звинуватили Вашингтон у невиконанні мирних пропозицій, висунутих на торішньому саміті Путіна і Трампа на Алясці.
Путін також утримався від схвалення найбільш радикальних пропозицій націоналістів, хоча у квітні Міноборони РФ демонстративно оприлюднило адреси заводів у кількох європейських країнах, які, за його твердженням, виробляють дрони для України, – що скидалося на попередження про можливі удари.
Минулого місяця МЗС Росії також просигналізувало про ескалацію, заявивши про намір завдавати "систематичних ударів" по військових цілях у Києві. Після цього бомбардування посилилися, зокрема в одному з них було пошкоджено тисячолітній монастир у столиці.
Наразі Путін має вигляд упевненого у нинішній стратегії. У вівторок він сказав випускникам військової академії, що Росія близька до захоплення Костянтинівки на сході України в межах наступу на Донбас. За його словами, ворожі до Росії політичні сили в Європі, ймовірно, поступляться суперникам, яких він назвав більш поміркованими.
"Ті, хто хоче відновити нормальні відносини з нами, зупинити цю нескінченну гонитву за стратегічною поразкою Росії, набирають сили, – сказав Путін. – Зрештою все вийде".










































