
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо вдосконалення системи управління об’єктами інженерної інфраструктури меліоративних систем державної власності» (№4795-IX) набрав чинності 21 червня 2026 року.
Про це повідомляє пресслужба Верховної Ради України (ВРУ).
Зазначається, що закон є важливим кроком у продовженні реформи меліорації, над якою Комітет з питань аграрної та земельної політики системно працював із представниками державних органів, аграрного сектору, експертного середовища та водогосподарської галузі.
Реформа меліорації в Україні реалізується вже кілька років. Її основою став Закон України «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель», ухвалений у 2022 році.
«Закон №4795-IX започатковує другий етап реформи меліорації, який передбачає перехід від переважно бюджетної моделі управління меліоративною інфраструктурою до економічно стійкої системи, в якій ключову роль відіграватимуть організації водокористувачів і оператори з чітко визначеною відповідальністю за експлуатацію об’єктів. Документ також пов’язаний із реалізацією Стратегії зрошення та дренажу до 2030 року», — зазначають у ВРУ.
Закон також передбачає створення операторів меліоративних систем у формі державних некомерційних підприємств. Вони відповідатимуть за експлуатацію об’єктів, а тарифи на подачу та відведення води формуватимуться за прозорими правилами. До наглядових рад планують залучати представників аграріїв та інших водокористувачів.
«Реформа меліорації покликана знизити собівартість поливу та підвищити врожайність, а також зробити систему більш прозорою для користувачів. Законодавчі зміни також сприятимуть зменшенню втрат води, підвищенню надійності постачання в сезон та створенню стимулів для модернізації інфраструктури», — резюмують у парламенті.
Джерело: agroportal.ua















































