Росія дедалі важче знаходить охочих воювати за контрактом. Навесні 2026 року потік новобранців у Москві впав на третину порівняно з тим самим періодом торік, якість рекрутів помітно погіршилася, а влада від відчаю обговорює радикальні заходи аж до нової хвилі мобілізації.
Як передає "Хвиля", про це йдеться у розслідуванні видання "Вьорстка", підготовленому разом із "Важливими історіями".
У квітні Москва відправила на фронт 1708 контрактників, у травні – 1378. Це майже на тисячу менше, ніж торік, і на рівні 2024 року, коли в столиці ще не платили мільйони рублів за контракт. За даними джерела видання в мерії, у червні падіння тривало.
На початку року потік, навпаки, зростав: під час переговорів за участю США багато хто хотів отримати кілька мільйонів рублів перед можливим перемир'ям. До кінця лютого стало зрозуміло, що швидкого завершення боїв чекати не варто, і набір знову пішов донизу.
Якість новобранців теж падає, визнають співрозмовники видання. "Кого з в'язниці забирають, кого з вулиці. Бомжі в прямому сенсі. Це тягар для всіх. Одноразові", – описує один із мобілізованих. За його словами, половина новачків одразу тікає з фронту, а серед військових поширилася нова практика – письмові відмови від бойових завдань.
Військові аналітики фіксують різке вповільнення російського наступу. За даними ISW, у березні російські сили зайняли близько 23 кв. км – найменше від осені 2023 року. Проєкт DeepState назвав травень місяцем із найменшими територіальними здобутками РФ за кілька років.
"Б'ємося за 300 квадратних метрів десь із січня, дуже багато поранених і вбитих. Це буферна зона, попереду Харків. Ледь тримаємо. Бракує всього: людей, снарядів, дронів", – розповідає контрактник Антон із харківського напрямку.
Проблеми змушують владу гарячково шукати рішення. Реферальні виплати вербувальникам зросли більш ніж удвічі – із 358 до 802 млн рублів на місяць, підрахували "Важливі історії". Загалом регіони вже віддали вербувальникам щонайменше 7,7 млрд рублів. Агітбригади їздять шукати людей в інші регіони, аж до Дагестану.
Росіян заманюють на війну під виглядом тилових вакансій – водіями, охоронцями, будівельниками і навіть "миротворцями". Реклама таких "вакансій у тилу" з обіцянками 10 млн рублів "підйомних" та списанням боргів з'явилася навіть у Китаї та Білорусі.
Серед варіантів влада обговорює і нову хвилю мобілізації. Про чутки та можливу підготовку розповіли вісім джерел, пов'язаних з адміністрацією президента, а також співрозмовники у військкоматах і джерело, близьке до ФСБ. Найчастіше йдеться про осінь 2026 року, жовтень, після виборів. Але рішення, наголошують вони, "не ухвалене".
Один зі співрозмовників говорить про спокійніший варіант – ротацію резервістів із тилового забезпечення, яких перевели б у діючі частини. Інші називають усе передвиборними чутками. "Та в нас тут людей немає, дурні за гроші закінчилися, – каже один із військових. – Тож або мобілізація, або договорняк із втратою обличчя".











































